Teknoloji

Facebook Podcast macerası erken bitti

Facebook’un podcast yayınları piyasaya sürüldükten sadece bir yıl sonra kaldırılıyor. Ana şirket Meta, yaptığı açıklamada podcasting, Soundbites ve genel ses merkezinin kapatılacağını onayladı.

Podcast yayıncılarının bu haftadan itibaren Facebook’a şov eklemesine izin verilmeyecek ve 3 Haziran’da bunlar tamamen kaldırılacak. Hub ve Soundbites “önümüzdeki haftalarda” kapanacak, Live Audio Rooms ise Facebook Live’a katılacak.

Bir Meta sözcüsü, hareketi bir konsantrasyon meselesi olarak nitelendirdi. Temsilciye göre, bu hareket Meta’nın “daha anlamlı deneyimlere odaklanmasına” yardımcı olacak.

Son haftalarda Meta’nın podcast’lere olan ilgisini kaybettiğine ve dikkatini Facebook aana yayınlarına ve Instagram’ın Reels gibi daha sıcak ürünlerine kaydırdığına dair bazı ipuçları vardı. Bir Meta sözcüsü Nisan ayı ortasında Bloomberg’e verdiği demeçte, ses hizmetlerine geri dönüşlerin olumlu olduğunu, ama sosyal medya firmasının podcast ortaklarıyla konuşurken haber kaynağının kaynakları, metaverse ve alışverişi vurgulamakla daha fazla ilgilendiğini söyledi. Ancak basitçe söylemek gerekirse, Meta’nın AR, VR ve TikTok gibi rakipleri alt etme konusundaki çıkarları, dikkatini podcast’lere vermekten daha fazla çekmiş olabilir.

Facebook zaten ses alanında çok kuvvetli bir rekabetin içine düşmüş durumdaydı. Apple ve Spotify gibi Podcast uygulaması operatörleri firma için büyük tehditlerdi, ancak Facebook 2021’de Clubhouse’u taklit etmek de çok fazla çaba sarfetmişti. Meta, Facebook’un hizmetlerini Twitter Spaces ve Reddit Talk’un beğenilerine karşı ayakta tutmaya çalıştı. Facebook’un iyi bilinen ismi ve elindeki devasa kaynaklarla bile bu pazarda öne çıkacağının garantisi yoktu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu