Ekonomi

Kripto paralarda büyük çöküş

Çarşamba günü yüzde 5’in üzerinde yükselerek 40 bin dolar direncinin üzerine çıkan Bitcoin geçtiğimiz gün büyük bir çöküş yaşadı. Lider coin yüzde 10’un üzerinde değer kaybetti. Ethereum’da düşüş yüzde 9’a yaklaştı. Peki kripto para birimleri neden geriliyor? İşte detaylar…

Piyasaların gözü kulağı çarşamba günü açıklanan ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz kararındaydı. Fed beklentiler dahilinde politika faizini 50 baz puan artırarak yüzde 0.75-1 aralığına çekti. Kritik gelişme sonrası piyasalara mesajlar veren Fed Başkanı Jerome Powell önümüzdeki toplantılarda Fed’in 75 baz puan faiz artırımına gitmesinin gündemde olmadığını söyledi. Bu gelişme sonrası kripto para birimlerinde yükselişler hız kazandı.

KRİPTO PARALAR FED’İN ETKİLERİNİ SİLDİ

Bitcoin ve Ethereum, Fed’in faiz kararı sonrası yüzde 5’in üzerinde değer kazanmıştı. Bitcoin çarşamba günü 40 bin dolar direncinin üzerine çıksa da burada kalıcılığını sağlayamadı. Ethereum ise 2 bin 965 dolara kadar yükseliş gerçekleştirmişti. Fed’in faiz hamlesi piyasalarda olumlu karşılansa da bu durum kısa sürdü. Perşembe günü kripto para piyasasında rüzgar tersine döndü ve büyük kayıplar yaşandı.

RESESYON ENDİŞESİ PİYASAYI ALLAK BULLAK ETTİ

Fed’in parasal sıkılaşmaya gitmesi ve 75 baz puanlık faiz artışının gündemde olmadığının açıklanması sonrası kripto para birimleri kısa süreliğine yükselse de ABD ekonomisinin resesyona girebileceğine yönelik endişeler piyasayı allak bullak etti. Pandemi sürecinde ultra gevşek para politikası izleyen Fed’in mart ayından itibaren faiz artışlarına başlaması ve yaklaşık 9 trilyon dolara ulaşan bilançosunu daraltacağını açıklamasıyla birlikte ekonomiye enjekte edilen sıcak paradan vazgeçildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu